Czytania

Strona główna Czytania

PONIEDZIAŁEK XXIII TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK II


PIERWSZE CZYTANIE (1 Kor 5, 1-8)

Zgorszenie należy usunąć z Kościoła

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Słyszy się powszechnie o rozpuście między wami, i to o takiej rozpuście, jaka się nie zdarza nawet wśród pogan; mianowicie, że ktoś żyje z żoną swego ojca. A wy unieśliście się pychą, zamiast z ubolewaniem żądać, by usunięto spośród was tego, który się dopuścił wspomnianego czynu. Ja zaś, nieobecny wprawdzie ciałem, ale obecny duchem, już potępiłem, tak jakbym był wśród was, sprawcę owego przestępstwa. Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego, Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego, Jezusa, wydajcie takiego Szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa.
Wcale nie macie się czym szczycić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza? Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, bo przecież przaśni jesteście. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha. Tak przeto odprawiajmy święto nasze, nie przy użyciu starego kwasu złości i przewrotności, lecz na przaśnym chlebie czystości i prawdy.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 5, 5-6a. 6b-7. 12)

Refren: Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości.

Ty nie jesteś Bogiem, *
któremu miła nieprawość,
zły nie może przebywać u Ciebie, *
nie ostoją się przed Tobą nieprawi.

Refren: Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości.

Nienawidzisz wszystkich, *
którzy zło czynią.
Zgubę zsyłasz na każdego, kto kłamie. *
Pan brzydzi się człowiekiem podstępnym i krwawym.

Refren: Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości.

Ale wszyscy, którzy uciekają się do Ciebie, *
niech się cieszą i radują na zawsze.
Osłaniaj ich, niech się Tobą weselą *
wszyscy, którzy miłują Twe imię.

Refren: Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. J 10, 27)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (Łk 6, 6-11)

Uzdrowienie w szabat

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W szabat Jezus wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go.
On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się i stań na środku!» Podniósł się i stanął.
Wtedy Jezus rzekł do nich: «Pytam was: Czy wolno w szabat czynić coś dobrego, czy coś złego, życie ocalić czy zniszczyć?»
I spojrzawszy dokoła po wszystkich, rzekł do niego: «Wyciągnij rękę!» Uczynił to, i jego ręka stała się znów zdrowa.
Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, jak mają postąpić wobec Jezusa.

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Czynić dobro

Dzisiejsza perykopa następuje zaraz po tej o łuskaniu kłosów w szabat. Tam ostatnim zdaniem Jezusa było ważne stwierdzenie, że Syn Człowieczy jest Panem szabatu. Tym razem Jezus uzdrawia w szabat człowieka z bezwładną ręką. Święty Łukasz trafnie oddaje napięcie, jakie panuje w synagodze: „nauczyciele Pisma i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia”. Zapewne od samego początku czekali na to, co się wydarzy. Przy łuskaniu kłosów wytłumaczeniem dla „nieortodoksyjnego” zachowania uczniów, którego nie potępił Jezus, był głód – naturalna ludzka potrzeba, którą należy zaspokoić. W synagodze uzasadnieniem dla działania Pana jest czynienie dobra. Czy w święty dzień szabatu wolno spełnić dobry uczynek, czy zaniechać dobra, a więc – w konsekwencji – czynić źle? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Jezus mówi do człowieka z bezwładną ręką: „Wyciągnij rękę”. Dokonuje wyraźnego znaku i daje takie jego wyjaśnienie, którego nie można zanegować. To jest bardzo niewygodne dla nauczycieli Pisma i faryzeuszów.

Panie Jezu, uzdrowicielu ludzkiej duszy i ciała, ulecz mnie ze złych uczuć, z podejrzliwości, z niechęci do kogokolwiek, ze złości i gniewu. Amen.

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2024

o. Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła