Czytania

Strona główna Czytania

WSPOMNIENIE ŚW. WINCENTEGO A PAULO, KAPŁANA (czytania z dnia)

PIĄTEK XXV TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK II


PIERWSZE CZYTANIE (Koh 3, 1-11)

Wszystko ma swój czas

Czytanie z Księgi Koheleta

Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.
Cóż przyjdzie pracującemu z trudu, jaki sobie zadaje? Przyjrzałem się pracy, jaką Bóg obarczył ludzi, by się nią trudzili. Uczynił wszystko pięknie w swoim czasie, dał im nawet wyobrażenie o dziejach świata, tak jednak, że nie pojmie człowiek dzieł, jakich Bóg dokonuje od początku aż do końca.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 144 (143), 1b i 2abc. 3-4)

Refren: Błogosławiony Pan, Opoka moja.

Błogosławiony Pan, Opoka moja. *
On mocą i warownią moją,
osłoną moją i moim wybawcą, *
moją tarczą i schronieniem.

Refren: Błogosławiony Pan, Opoka moja.

Panie, czym jest człowiek, że troszczysz się o niego, *
czym syn człowieczy, że Ty o nim myślisz?
Do tchnienia wiatru podobny jest człowiek, *
dni jego jak cień przemijają.

Refren: Błogosławiony Pan, Opoka moja.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. Mk 10, 45)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (Łk 9, 18-22)

Wyznanie Piotra i zapowiedź męki

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy raz Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?»
Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał».
Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego».
Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Jezus moim Panem i Zbawcą

Czytając Ewangelię, musimy pamiętać, że w pewnym sensie jesteśmy w lepszej pozycji niż bezpośredni odbiorcy życia Pana Jezusa. Na ogół mamy za sobą katechezę domową, świadectwo naszych bliskich, nauczanie Kościoła, szereg publikacji i studiów nad tym, co w Ewangeliach jest zapisane. Znamy opisy ewangeliczne, niektóre zdania na pamięć. Posiadamy doświadczenie religijne i kulturowe. W tym sensie jesteśmy uprzywilejowani. Ale do wiary musimy dojść sami, oczywiście we współdziałaniu z łaską od Boga. To my musimy sobie odpowiedzieć na pytania: „Kim jest dla mnie Jezus? Kim jest dla mnie Ten, o którym mówią współcześni Mu ludzie, że jest jednym z proroków? Czy jest tylko wybitnym mówcą, dobrym, miłosiernym człowiekiem, który uczynił wiele cudów?”. Święty Piotr daje odpowiedź, że Jezus jest Chrystusem Bożym, czyli Mesjaszem, namaszczonym przez Ojca. W naszej osobistej relacji z Jezusem jest jeszcze jeden krok do zrobienia: uznać, że jest On naszym Panem i Zbawcą.

Jezu Chryste, mój Panie, jak dobrze mieć w Tobie ostoję, moc, źródło nadziei, potok łaski, wewnętrzną siłę, która pozwala wciąż na nowo podejmować trud naśladowania Ciebie. Dziękuję Ci, że przez chrzest włączyłeś mnie do grona Twoich uczniów. Amen.

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2024

o. Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła