Towarzystwo Świętego Pawła powstało 20 sierpnia 1914 roku w Albie (północno- zachodnia część Włoch) i było pierwszym zgromadzeniem Rodziny Świętego Pawła, założonej przez włoskiego kapłana, bł. Jakuba Alberione (1884-1971). Zgromadzenie składa się z kapłanów i braci zakonnych (zwanych Uczniami Boskiego Mistrza). Obecnie liczy ok. 800 członków w 116 wspólnotach w 30 krajach świata na wszystkich kontynentach.
Celem zgromadzenia jest ewangelizacja za pośrednictwem środków masowego komunikowania, zatem oddziałuje poprzez wydawnictwa książkowe i audiowizualne, księgarnie i czasopisma, stacje radiowe i telewizyjne itp. Zakonnicy-pauliści nie traktują swoich propozycji wydawniczych jako zwykłego wytworu ludzkiej pracy, lecz jako dzieła pełne apostolskiej łaski, jako żywą hostię, żywego Jezusa dawanego światu.
W Polsce Towarzystwo Świętego Pawła pojawiło się już w 1934 roku, ale wojna, a następnie prześladowania ze strony komunistycznych władz uniemożliwiły jego istnienie. Odrodzenie zgromadzenia następowało stopniowo od 1978 roku. W 1981 roku zgromadzenie formalnie zaczęło istnieć, a w 1988 roku uzyskało koncesję na działalność wydawniczą, którą obecnie prowadzi jako „Edycja Świętego Pawła”. W wydawnictwie tym pracują zarówno duchowni, jak i osoby świeckie; razem mówią o Chrystusie językiem ludzi XXI wieku.
W marcu 2014 roku pauliści z Polski zainicjowali działalność zgromadzenie we Lwowie na Ukrainie, otwierając w tym mieście pierwszą wspólnotę. Zakonnicy pracujący we Lwowie realizują swoje apostolstwo na polu radiowym (Katolicki Program Radiowy we Lwowie, korespondencje dla Radia Watykańskiego), dydaktycznym (wykłady z komunikacji społecznej w Instytucie Teologicznym) i wydawniczym.
Nadrzędnym celem apostolstwa dla zakonników-paulistów jest danie ludziom Pisma Świętego. Bł. Jakub Alberione chciał, aby w każdym domu czytano Biblię, aby była ona tłumaczona na wszystkie języki i dostępna w najtańszych wydaniach. Właśnie dlatego po ponad dziesięcioletniej pracy i przy współudziale najwybitniejszych polskich biblistów, Towarzystwo Świętego Pawła wydało najnowszy przekład Pisma Świętego z języków oryginalnych, opatrzony obszernym komentarzem. W celu jeszcze lepszego rozpowszechniania Biblii, pauliści prowadzą tzw. niedziele biblijne w parafiach całej Polski.
Pauliści na świecie