Czytania

Strona główna Czytania

WSPOMNIENIE ŚW. TERESY OD DZIECIĄTKA JEZUS, DZIEWICY (czytania z dnia)

WTOREK XXVI TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK II


PIERWSZE CZYTANIE (Hi 3, 1-3. 11-17. 20-23)

Hiob narzeka na boleści życia

Czytanie z Księgi Hioba

Hiob otworzył usta i przeklinał swój dzień. Zabrał głos i tak mówił: «Niech przepadnie dzień mego urodzenia i noc, gdy powiedziano: Poczęty został mężczyzna. Dlaczego nie umarłem po wyjściu z łona, nie wyszedłem z wnętrzności, by skonać? Po cóż mnie przyjęły kolana, a piersi podały mi pokarm?
Teraz bym spał, wypoczywał, odetchnąłbym w śnie pogrążony z królami, ziemskimi władcami, co sobie stawiali grobowce, wśród wodzów w złoto zasobnych, których domy pełne są srebra. Nie żyłbym jak płód poroniony lub jak dziecię, co światła nie znało. Tam niegodziwcy nie krzyczą, spokojni, zużyli już siły.
Po co się daje życie strapionym, istnienie złamanym na duchu, co śmierci czekają na próżno, szukają jej usilniej niż skarbu; cieszą się, skaczą z radości, weselą się, że doszli do grobu. Człowiek swej drogi jest nieświadomy, Bóg sam ją przed nim zamyka».

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 88 (87), 2-3. 4-5. 6. 7-8)

Refren: Moja modlitwa niech dotrze do Ciebie.

Panie, mój Boże, wołam do Ciebie we dnie, *
żalę się przed Tobą w nocy.
Niech dotrze do Ciebie moja modlitwa, *
nakłoń ucha na moje wołanie.

Refren: Moja modlitwa niech dotrze do Ciebie.

Bo moja dusza nieszczęściem jest przepełniona, *
a życie moje zbliża się do Otchłani.
Zaliczono mnie do grona idących do grobu, *
stałem się jak mąż pozbawiony siły.

Refren: Moja modlitwa niech dotrze do Ciebie.

Między zmarłymi jest moje posłanie, *
tak jak poległych, którzy leżą w grobach,
o których Ty już więcej nie pamiętasz, *
nad którymi nie roztaczasz już opieki.

Refren: Moja modlitwa niech dotrze do Ciebie.

Strąciłeś mnie w otchłań najgłębszą, *
w mrok i przepaść.
Twój gniew mnie przygniata, *
spiętrzyły się nade mną jego fale.

Refren: Moja modlitwa niech dotrze do Ciebie.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. Mk 10, 45)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (Łk 9, 51-56)

Jezus przeciwny natychmiastowemu karaniu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy dopełniały się dni wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jeruzalem, i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i weszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by przygotować Mu pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jeruzalem.
Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: «Panie, czy chcesz, byśmy powiedzieli: Niech ogień spadnie z nieba i pochłonie ich?» Lecz On, odwróciwszy się, zgromił ich. I udali się do innego miasteczka.

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Wybór Syna Człowieczego

W Ewangelii według św. Łukasza dzisiejszy fragment stanowi punkt zwrotny w ziemskiej historii Jezusa. Wiedział, że Jego czas nadszedł, i „wtedy nieodwołalnie postanowił pójść do Jeruzalem”. Od tej pory wszystko będzie się działo w drodze do Jerozolimy, a potem w samym mieście, do którego Jezus idzie ze świadomością swojego losu. Jednak to nie jest przeznaczenie, ale wybór Syna Człowieczego. Nie idzie z przymusu, ale z posłuszeństwa Ojcu i z miłości do ludzi. Nie wszyscy przyjmują Jezusa. Religijność często bywa związana bardziej z tradycją niż z wiarą. Do Boga prowadzi wiara, która wiąże się z otwarciem na Jego słowo i znaki oraz stałe poszukiwanie. Wiara jest stanem dynamicznym, postawą serca, które idzie śladami Oblubieńca. Jeśli się zatrzymuje, może się przerodzić właśnie w skostniałą postawę tradycyjnej religijności. Może się wtedy wydarzyć tak, jak w dzisiejszej Ewangelii, że człowiek odrzuci przechodzącego obok Pana.

Panie Jezu, aby podążać za Tobą, muszę mieć serce wrażliwe i czuwające. Proszę Cię, abym nigdy nie zamienił żywej wiary, łączącej mnie z Tobą, na słowa i gesty, które są tylko formą bez tchnienia łaski. Amen.

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2024

o. Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła