Czytania

Strona główna Czytania

21 GRUDNIA


PIERWSZE CZYTANIE (PnP 2, 8-14)

Nadchodzi umiłowany

Czytanie z Pieśni nad Pieśniami.

Głos mojego ukochanego! Oto on! Oto nadchodzi! Biegnie przez góry, skacze po pagórkach. Umiłowany mój podobny do gazeli, do młodego jelenia. Oto stoi za naszym murem, patrzy przez okno, zagląda przez kraty.
Miły mój odzywa się i mówi do mnie: «Powstań, przyjaciółko moja, piękna moja, i pójdź! Bo oto minęła już zima, deszcz ustał i przeszedł. Na ziemi widać już kwiaty, nadszedł czas przycinania drzew, i głos synogarlicy już słychać w naszej krainie. Figowiec wydał zawiązki owoców i winne krzewy kwitnące już pachną.
Powstań, przyjaciółko ma, piękna moja, i pójdź! Gołąbko ma, ukryta w rozpadlinach skały, w szczelinach przepaści, ukaż mi swą twarz, daj mi usłyszeć swój głos! Bo słodki jest głos twój i twarz pełna wdzięku».

Oto słowo Boże.


Albo:

PIERWSZE CZYTANIE (So 3, 14-17)

Bóg jest wśród swojego ludu

Czytanie z Księgi proroka Sofoniasza.

Wyśpiewuj, Córo Syjońska! Podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Oddalił Pan wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela: Król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, nie będziesz już bała się złego.
Owego dnia powiedzą Jerozolimie: «Nie bój się, Syjonie! Niech nie słabną twe ręce!». Pan, twój Bóg jest pośród ciebie, Mocarz, który zbawia, uniesie się weselem nad tobą, odnowi cię swoją miłością, wzniesie okrzyk radości.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 33, 2-3. 11-12. 20-21)

Refren: Pieśń nową Panu radośnie śpiewajmy.

Sławcie Pana na cytrze, *
grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.
Śpiewajcie Mu pieśń nową, *
pełnym głosem śpiewajcie Mu wdzięcznie.

Refren: Pieśń nową Panu radośnie śpiewajmy.

Zamiary Pana trwają na wieki, *
zamysły Jego serca przez pokolenia.
Błogosławiony lud, którego Pan jest Bogiem, *
naród, który On wybrał na dziedzictwo dla siebie.

Refren: Pieśń nową Panu radośnie śpiewajmy.

Dusza nasza oczekuje Pana, *
On jest naszą pomocą i tarczą.
Raduje się w Nim nasze serce, *
ufamy Jego świętemu imieniu.

Refren: Pieśń nową Panu radośnie śpiewajmy.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Emmanuelu, nasz Królu i Prawodawco,
przyjdź nas zbawić, nasz Panie i Boże.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (Łk 1, 39-45)

Maryja jest Matką oczekiwanego Mesjasza

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza.

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała:
«Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w łonie moim. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Taniec przed obliczem Boga

Gdy tylko usłyszałam Twoje pozdrowienie, podskoczyło z radości dziecko w moim łonie. Matki, które oczekują potomstwa, cieszą się, że dziecko się porusza, że się wierci. W dzisiejszej Ewangelii dziecko podskoczyło w łonie Elżbiety. Gdyby tłumaczyć bardziej dosłownie, można powiedzieć, że dzieciątko w łonie Elżbiety „zatańczyło”. O tak! To słowo bardziej oddaje prawdę. Tańczy się z radości, tańczy się na weselu. Król Dawid tańczył przed Arką Przymierza, a mały, nienarodzony jeszcze Jan zatańczył, gdy odkrył, że w pobliżu jest Bóg prawdziwy, Mesjasz święty, który także był nienarodzonym dzieckiem. Tak, to jest powód do tańca! Odkryć, że Bóg tak bardzo chciał być blisko nas, że stał się człowiekiem! Taniec od zawsze jest dla ludzi sposobem na okazanie tak wielkiej radości, że nie da się jej opowiedzieć słowami, radości tak ogromnej, że trzeba uruchomić całe swoje ciało. Taniec nienarodzonego jeszcze chłopca, odzwierciedla to, co dzieje się w całym kosmosie – w plejadach gwiazd, które tańczą z radości na widok Zbawiciela. Czy i w nas bliskość Jezusa Chrystusa nie powinna wzbudzać tak wielkiej radości? Wpatrując się we wniebowziętą Maryję Pannę, odkrywamy, jak wielka jest radość zbawionych.

Panie Jezu Chryste, Ty tak bardzo ukochałeś swoją Matkę, że z ciałem i duszą porwałeś ją do nieba – z tęsknoty. Oddaję Ci dziś swoją duszę – także i mnie porwij do swojego królestwa. Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2022

o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła