ŚW. APOSTOŁÓW FILIPA I JAKUBA - ŚWIĘTO

Strona główna Czytania Czytania własne ŚW. APOSTOŁÓW FILIPA I JAKUBA - ŚWIĘTO
ŚW. APOSTOŁÓW FILIPA I JAKUBA - ŚWIĘTO


PIERWSZE CZYTANIE (1 Kor 15, 1-8a)

Zmartwychwstały Chrystus ukazał się Jakubowi

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którą przyjęliście i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam głosiłem. Bo inaczej na próżno byście uwierzyli.
Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem; i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 19 (18), 2-3. 4-5b)

Refren: Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.
Albo: Alleluja.

Niebiosa głoszą chwałę Boga, *
dzieło rąk Jego obwieszcza nieboskłon.
Dzień opowiada dniowi, *
noc nocy wiadomość przekazuje.

Refren: Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.

Nie są to słowa ani nie jest to mowa, *
których by dźwięku nie usłyszano.
Ich głos się rozchodzi po całej ziemi, *
ich słowa aż po krańce świata.

Refren: Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. J 14, 6a. 9c)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Filipie, kto Mnie widzi, widzi także i Ojca.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (J 14, 6-14)

Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do Tomasza:
«Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».
Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».
Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię».

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Relacja miłości i życia

Ewangelia według św. Jana poświęca wiele miejsca relacji Jezusa i Ojca. Syn Boży, przebywając na świecie, objawia Ojca. Sam jest z Nim w pełnej łączności: „Ja jestem w Ojcu, a Ojciec jest we Mnie”. Ta relacja jest wyrazem ich pełnej, wzajemnej, boskiej miłości. Dla świata natomiast jest źródłem nadziei, bo z niej rodzi się nasze zbawienie. Początek odkupienia świata ma swoje źródło w miłości Ojca i Syna, życiodajnej miłości skierowanej także do człowieka. Pan Jezus w tę relację miłości i życia chce wprowadzić także każdego człowieka, zaczynając od swoich uczniów, a kończąc na wszystkich wierzących, na tych, którzy uwierzą w Niego po Jego odejściu.

Panie Jezu, ukaż mi Ojca, tak jak sam tego pragniesz: w Twoich słowach, w Twoim działaniu pełnym miłosierdzia, w Twoich czynach, spośród których największy jest cud zbawienia świata. Amen.

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2024

o. Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła