W dniach 13-15 maja w Częstochowie odbyło się zjazd polskich junioratów Rodziny Świętego Pawła. Tematem spotkania była Biblia w Rodzinie Świętego Pawła. Obok części teoretyczno-warsztatowej nie zabrakło wspólnej modlitwy i rekreacji.
W sobotnie przedpołudnie odbyły się dwa spotkania wykładowo-dyskusyjne. Pierwsze poświęcone był tematowi: Pismo Święte w życiu osób konsekrowanych według „Vita Consecrata" i „Verbum Domini" i poprowadziła je s. Rafaela Rydzik PDDM. Drugie zatytułowane było Biblii w życiu i dziele bł. Jakuba Alberione, a przygotował je ks. Bogusław Zeman SSP. Po południu uczestnicy udali się na wycieczkę w Góry Towarne i na skałki w okolicach Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Był to czas na luźne rozmowy i dyskusje. Wspólną koronką do Bożego Miłosierdzia modlono się za pomordowanych przez hitlerowców Polaków i Rosjan na ich mogiłach w lasach olsztyńskich. Wieczorem zapłonęło ognisko, na którym można było upiec kiełbaski. W niedzielnej części spotkania oprócz modlitwy i Eucharystii znalazła się projekcja filmu i podsumowanie zjazdu wraz z propozycjami na kolejny.
W zjeździe wzięło udział czternaścioro profesów i profesek czasowych z trzech zgromadzeń Rodziny Świętego Pawła: Uczennic Boskiego Mistrza, Sióstr Świętego Pawła i Towarzystwa Świętego Pawła. Zadaniem zjazdu junioratów jest budowanie więzi rodzinnej, co stanowi element charyzmatyczny każdego ze zgromadzeń i instytutów tworzących Rodzinę Świętego Pawła. Wspólnie spędzony czas pozwala poznać się lepiej młodym zakonnikom na co dzień żyjącym w różnych często oddalonych od siebie wspólnotach.
Juniorat to jeden z okresów formacji początkowej rozpoczynający się złożeniem pierwszych czasowych ślubów zakonnych (na jeden rok) i kończący się profesją wieczystą, czyli złożeniem ślubów na całe życie. Jest to okres utwierdzania się w powołaniu i dojrzewania do decyzji definitywnego obrania drogi życia zakonnego w danym zgromadzeniu.