![Zasiewać nadzieję poprzez media. Rozmowa z bp Valdirem José de Castro SSP](media/news/mini/8e/8ed42b0db9b31dbcd0440962c5991f0c.jpg)
Jakie znaczenie ma dla Kościoła przeżywany w tych dniach Jubileusz Świata Komunikacji?
Komunikacja jest bardzo ważna w misji Kościoła. Potwierdza to decyzja papieża, aby jako pierwszy z jubileuszów, obchodzić właśnie Jubileusz Świata Komunikacji. Komunikacja to część składowa tego, co określamy mianem miłosierdzia i nadziei. Mamy w tych dniach być pielgrzymami nadziei, a w przypadku nas, ludzi mediów, tę nadzieję mamy zasiewać wśród ns samych, w naszych redakcjach, i oczywiście poprzez przekaz jaki skierowujemy do innych. Franciszek zachęca nas do komunikacji opartej na prawdzie i świadomości tego, jak wielką mamy odpowiedzialność. Nie oznacza to, że mamy nie mówić o tym, co złego dzieje się w świecie, ale jeśli o tym mówimy, to mamy czynić to w oparciu naprawdę i zawsze wlewając w ludzkie serca nadzieję. Zło nie ma ostatniego słowa. Dla nas chrześcijan tym ostatnim słowem, jest słowo nadziei. Wspaniale, że na rzymski jubileusz przybyli nie tylko dziennikarze katoliccy, ale są tutaj także pracownicy mediów świeckich. Orędzie nadziei, skierowane jest do wszystkich, którzy chcą komunikować.
A jakie znaczenie ma Jubileusz Świata Komunikacji dla nas, członków zgromadzenia paulistów?
Dla nas jest to wspaniała okazja, aby odnowić naszą wiarę w Jezusa, który jest najlepszym mistrzem komunikacji. Powinniśmy odnowić także nasze zaangażowanie. Otrzymaliśmy od Boga charyzmat komunikacji, który powinniśmy rozwijać i czynić go jeszcze bardziej widocznym.
Biskup Valdir José de Castro, paulista. W latach 2015-2022 pełnił funkcję przełożonego generalnego Towarzystwa Świętego Pawła. Od 2022 roku jest biskupem diecezji Campo Limpo w Brazylii. Jest członkiem Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej
Rozmawiał: ks. Mariusz Krawiec SSP