Pauliści zakończyli kapitułę regionu Polska-Ukraina

Strona główna Aktualności Pauliści zakończyli kapitułę regionu Polska-Ukraina
Pauliści zakończyli kapitułę regionu Polska-Ukraina

Jak ożywić tożsamość wydawcy, przy jednoczesnym byciu zakonnikiem, starającym się żyć pełnią swojej zakonnej konsekracji. Przed takim pytaniem stanęli pauliści, którzy w dniach 27 września – 1 października 2024 r. obradowali w Częstochowie na swojej kapitule regionalnej.

Kapituła Regionu Polska-Ukraina Towarzystwa Świętego Pawła zgromadziła zakonników, jacy na co dzień wypełniają swoją misję w obu tych krajach. W trakcie spotkania, pauliści pracując razem w duchu synodalnym, opracowali istotne dla siebie linie programowe, które będą starali się realizować w ciągu najbliższych trzech lat.  Wśród nich znalazły się takie zagadnienia jak ożywienie życia wspólnotowego i powrót do tożsamości wydawcy, który pracuje w duchu św. Pawła. Zakonnicy podkreślali, że wzorem Apostoła Narodów chcą głosić Ewangelię odważnie, i tak jak św. Paweł, wchodzić w nowe obszary, gdzie możliwa jest ewangelizacja.  

W spotkaniu brał udział także przybyły z Rzymu przełożony generalny zgromadzenia ks. Domenico Soliman. Jak podkreślił, ważne jest to, aby bazując na dobru, które wciąż dokonuje się przez nasze codzienne apostolstwo, nie zapominać o nowych horyzontach i o pragnieniu być „wydawcami pawłowymi”, czyli apostołami na wzór św. Pawła i bł. Jakuba Alberionego.

W trakcie kapituły regionalnej, pauliści wybrali także zarząd regionalny, który tworzyć będą obok nominowanego już wcześniej przełożonego regionalnego (prowincjała) ks. Mariusza Krawca SSP, dwaj radni regionalni: ks. Przemysław Kosior i ks. Cyprian Kostrzewa.

Na zakończenie kapituły przełożony generalny ks. Dominico Soliman wraz z przełożonym regionalnym ks. Mariuszem Krawcem spotkali się z abpem Wacławem Depo. Rozmawiano o bieżących sprawach Kościoła a także o zaangażowaniu paulistów w misję ewangelizacyjną w Polsce i na świecie.

Pauliści w Polsce obecni są od 1978 roku. Siedzibą przełożonego prowincjalnego jest Częstochowa, gdzie mieści się też wydawnictwo Edycja Świętego Pawła. Zgromadzenie posiada także domy w Warszawie, Lublinie oraz w Masłońskich koło Częstochowy. Od 2014 roku pauliści obecni są także we Lwowie na Ukrainie, gdzie prowadzą działalność w języku ukraińskim w ramach działającego tam Wydawnictwo Świętego Pawła.

(mk)

Zobacz galerię >>>