29 czerwca 2021 roku Ojciec Innocenzo Dante – paulista który doprowadził do odnowienia działalności Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce – obchodzi złoty jubileusz 50 lat kapłaństwa.
Pauliści przybyli do Polski w 1934 roku i dosyć szybko rozpoczęli prężną dzielność wydawniczą. Niestety zawierucha, najpierw wojenna a potem komunistyczna sprawiła, że polska wspólnota paulistów praktycznie przestał istnieć. Włoscy księża zostali zmuszeni do opuszczenia Polski, w Częstochowie został jedynie młody kleryk Alojzy Łabędź, który samotnie kontynuował dzieło Zgromadzenia. Jego nagła śmierć w styczniu 1967 roku zakończyła zupełnie, przynajmniej tak się wydawało istnienie Zgromadzenia w Polsce. Jednak ziarno rzucone w ziemię, wkrótce miało przynieść plon obfity.
Zaledwie kilka lat później młody włoski ksiądz Innocenzo Dante zaczął myśleć o podjęciu misji w Polsce. Od myśli szybko przeszedł do czynu i po uzyskaniu aprobaty przełożonego generalnego zaczął organizować podwaliny pod trudny proces odnowienia Zgromadzenia w Polsce. Pierwszy raz przyjechał do Częstochowy w 1977 roku. Przy nieocenionej pomocy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, zaczął poznawać polskie środowisko kościelne i gromadzić wokół siebie młodych, zainteresowanych życiem i apostolstwem paulistów. Już w 1978 roku do postulatu wstąpiło pierwszych trzech mężczyzn. Dzień 22 lutego 1978 roku został uznany za datę oficjalnego odnowienia Zgromadzenia w Polsce.
Ks. Dante przez długie lata nie mógł oficjalnie zamieszkać w socjalistycznej Polsce, więc regularnie przyjeżdżał do Polski. Takich podróży samochodem, odbył wówczas około dwieście. W tym czasie pierwsi pauliści studiowali w seminarium częstochowskim w Krakowie, a ojciec Dane nadzorował budowę domu w Częstochowie, który został oficjalnie oddany do użytku w 1984 r. Dynamicznie rozwijająca się wspólnota szybko rozpoczęła prowadzenie działalności apostolskiej.
Ks. Dante nie zważając na trudności związane z ówczesnym niełatwym dla Kościoła czasem, konsekwentnie realizował dzieło odnowienia Zgromadzenia. Założył kolejne wspólnoty zakonne w Masłońskim i Lubinie, zorganizował studio nagrań, stworzył podwaliny wydawnictwa Edycja Świętego Pawła. Przede wszystkim jednak, dla młodej zakonnej wspólnoty był ojcem, przyjacielem, wzorem, który potrafił zaczepić w tych młodych ludziach entuzjazm, radość głoszenia Ewangelii nowymi środkami, miłość do charyzmatu przekazanego przez Założyciela.
Za to wszystko Towarzystwo Świętego Pawła w Polsce, w dzień złotego jubileuszu kapłaństwa ojca Innocenzo Dantego, wyraża ogromna wdzięczność Bogu i dostojnemu jubilatowi. Ojcu Innocenzo życzymy wszystkiego, co najlepsze na kolejne lata życia.