W niedzielę 10 września 2017 r. członkowie Rodziny Świętego Pawła zgromadzili się w kościele p.w. Świętego Krzyża w Warszawie, aby celebrować uroczystą Mszę św. z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia założenia Stowarzyszenia Współpracowników Rodziny Świętego Pawła. Obecni byli zarówno przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych, jak i sami współpracownicy, którzy aktywnie włączyli się w liturgię. Podczas Mszy św. śpiewały połączone chóry: sióstr Uczennic Boskiego Mistrza i Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Częstochowie, pod dyrekcją s. Marii Bujaskiej PDDM.
Mszy św. przewodniczył przełożony prowincjalny polskich paulistów – ks. Bogusław Zeman. Podczas homilii powiedział on m.in., że: «bł. Jakub Alberione, założyciel Rodziny Świętego Pawła, lubił patrzeć na ludzi kroczących ulicami. Towarzyszyło mu wtedy pytanie: Dokąd zmierza ten tłum? Czy droga, którą idą ci ludzie, doprowadzi ich do zbawienia czy do potępienia? Nosił w sobie pragnienie Jezusa, wyrażone w zaproszeniu: „Przyjdźcie do mnie wszyscy”. I pytał siebie: Co mogę zrobić, żeby wszystkich przyprowadzić do Jezusa; co mogę zrobić, aby pomóc im odkryć, że drogą, prawdą i życiem jest tylko Jezus Chrystus? Jego odpowiedzią na te pytania było powołanie do istnienia Rodziny Świętego Pawła, złożonej z dziesięciu wspólnot, gromadzących kapłanów, braci i siostry zakonne, a także wiernych świeckich, by wszelkimi sposobami, zwłaszcza środkami komunikacji międzyludzkiej, budzić w nich pragnienie nieba, pomagać odnajdywać właściwą drogę do zbawienia».
Usłyszeliśmy również, że upomnienie braterskie, o którym mówi Jezus, to trudna sztuka. „Pozwólmy, aby jej rozumienie i praktykowanie ukształtowało słowo Boga. Dlaczego mamy upominać innych? Czy dla własnej satysfakcji, bo jesteśmy lepsi? Czy dla udowodnienia własnej racji i wykazania, że ktoś jej nie ma? Czy po to, by upokorzyć, ośmieszyć, pozbawić autorytetu? Czy dla wyśmiania i okazania drugiemu pogardy? Nie! Tego nas Biblia nie uczy, nie do tego zachęca nas dzisiaj Jezus Chrystus, nasz Boski Mistrz. Upomnienie braterskie musi rodzić się z poczucia odpowiedzialności za brata, z troski o jego zbawienie, z miłości”.
Podczas Mszy św. modliliśmy się nie tylko za obecnych członków Rodziny Świętego Pawła, w tym szczególnie za Stowarzyszenie Współpracowników, ale również za tych, którzy łączyli się z nami za pośrednictwem radia, byśmy potrafili wykorzystywać środki współczesnego komunikowania do budowania głębokich relacji międzyludzkich oraz o to, aby młodzi ludzie, którzy słyszą w swoim sercu zaproszenie do głoszenia Ewangelii, posługując się tymi środkami, wspaniałomyślnie i z hojnością zechcieli na to zaproszenie odpowiedzieć.
Mamy nadzieję, że ta Msza św., która była również transmitowana przez Program Pierwszy Polskiego Radia, przyczyni się do rozpowszechniania Ewangelii i poznania misji Rodziny Świętego Pawła, a być może również do rozwoju Stowarzyszenia Współpracowników Rodziny Świętego Pawła.
Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do nawiązania z nami kontaktu: www.paulus.org.pl
Zobacz galerię >