Promocja książki E. Brylla

Strona główna Aktualności Promocja książki E. Brylla
Promocja książki E. Brylla

25 maja o godz. 18.00 w Teatrze Kwadrat w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne albumowego wydania rozmowy Izabeli Górnickej-Zdziech z Ernestem Bryllem "O trzeciej nad ranem".

Wieczór miał nietypowy przebieg, gdyż prowadzący Marcin Styczeń był zarazem wykonawcą muzycznych interpretacji wierszy Ernesta Brylla. Zresztą i na scenie teatralnej - gdzie obok autorów i muzyków był dyrektor wydawniczy Edycji Świętego Pawła ks. Daniel Łuka - i na widowni, gdzie zasiadło wielu przyjaciół i sympatyków rodziny Bryllów, panowała familiarna, przyjazna atmosfera.

Ernest Bryll z właściwą sobie swobodą opowiadania oraz poczuciem humoru cechującym ludzi prawdziwego wielkiego formatu, którzy posiadają duży dystans nie do innych, a do samych siebie, snuł barwne opowieści o swoim dzieciństwie, które było sielskie, "bo przecież każdy z nas sielskie dzieciństwo mieć musi" mimo że czas, na jaki jego dzieciństwo przypadło, był historycznie trudny. W dość specyficzny sposób przedstawił swoją drogę do "bycia poetą" przed którą bronił się, jak mógł, a jednak go dopadała i tak się przykleiła, że już zostanie na zawsze i wypada się z nią jedynie pogodzić...

Były też tematy nader poważne i sam Autor wypowiedzi podkreślał, że teraz będzie na poważnie, żeby nie umknęły rozbawionej publiczności sprawy życiowo niezwykle istotne. I w tym nastroju powagi mówił o przemyśleniach człowieka, który przeżył sporo życia, doświadczył różnych wydarzeń i sytuacji. A na pytanie o to, jak mamy być według jego rady "razem a indywidualnie" przytoczył wizję symbolicznej dla niego pielgrzymiej "Przeprośnej Górki", gdzie wszyscy się ze sobą jednoczą, tak dogłębnie i tak szczerze, a potem każdy sam na sam staje przed Cudownym Obrazem z tym, co w życiu uczynił i czego nie uczynił innym.

Marcin Styczeń wyciągnął z życiorysu, a może nawet bardziej z drogi duchowych przeobrażeń Ernesta Brylla, kilka niezwykle ciekawych momentów zwrotnych, z których poeta musiał się wytłumaczyć, co zresztą uczynił mistrzowsko - w swoim stylu.

A wśród tych, na które znajdziemy odpowiedź również w książce, są pytania: Jak to się stało, że Ernest Bryll zobaczył prawdziwą Polskę w Gruzji? Co sprawiło, że musiał pojechać do Ameryki, żeby poznać Boga, który - jak to sam określa - "stale go męczy".

A sam zagadkowy tytuł "O trzeciej nad ranem"? No cóż, każdy z nas albo już ma swoją trzecią nad ranem, kiedy się budzi i nie może spać, albo w niedalekiej przyszłości zacznie jej doświadczać. Wtedy przypominają się różne niedokończone w życiu sprawy, ludzie, których nie tak potraktowaliśmy i takie różne nasze przewinienia, wcale nie te z serii wielkich, ale nawet błahe, których z pozoru nie powinniśmy nawet pamiętać. A jednak człowiek, kiedy zderzy się z tym właściwym swoim lustrem, czasem może aż z przerażenia wykrzyknąć: "To nie mogę być ja!".

Autorka "pomysłu na książkę" i pytań do wywiadu, Izabela Górnicka-Zdziech określiła swoje dzieło jako ponadczasowe i przeznaczone dla wielu odbiorców. Z uśmiechem dodała, że wielość interesujących zdjęć jest w stanie zachwycić nawet małe dzieci, tak jak zachwyciło jej synka. A pytań do tak ciekawego człowieka z pewnością jest o wiele więcej niż tych zadanych w książce, ale odpowiedzi na nie możemy poszukać już sami w niezwykle bogatej twórczości Ernesta Brylla.

Książka mogła się ukazać, gdyż "w połowie drogi" - jak to określił ks. Daniel Łuka - spotkały się trzy istotnie elementy: zgoda Ernesta Brylla na tak osobistą opowieść, pomysł Izabeli Górnickiej-Zdziech i otwartość Wydawnictwa na zrealizowanie tego jedynego w swoim rodzaju pomysłu.

Wieczór był pełen radości, wspólnego śpiewania, ale też i refleksji, bo jak przystało na poetę Ernest Bryll potrafił wydobyć z nas prawdziwych ludzi tak samo, jak uczynił to w książce "O trzeciej nad ranem", tak samo jak czyni to w swojej poezji i często przez nią. O czym można było porozmawiać z samym Autorem przy podpisywaniu przez niego książek.

W spotkaniu udział wzięli:

Ernest BryllIzabela Górnicka-Zdziech










Ernest Bryll                                                                                                        Izabela Górnicka-Zdziech




Marcin Styczeń
ks. Daniel Łuka




Marcin Styczeń                                                                                       ks. Daniel Łuka
dyrektor wydawniczy
                                                                                                                              Edycji Świętego Pawła