24 stycznia wspominany jest św. Franciszek Salezy, patron dziennikarzy. W wigilię tego wspomnienia papież Franciszek wystosował orędzie na 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego temat brzmi „Przekaz ukazujący rodzinę jako sprzyjające środowisko spotkania w bezinteresownej miłości”. Słowo do dziennikarzy przygotował także ks. abp Wacław Depo, Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.
Treść przesłania abp. Wacława Depo przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski:
Drodzy Współpracownicy Prawdy!
W 2015 r. po raz 49. przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Temat przygotowanego z tej okazji orędzia papieża Franciszka brzmi: „Przekaz ukazujący rodzinę jako sprzyjające środowisko spotkania w bezinteresownej miłości”. Orędzie nawiązuje do zaplanowanego w Rzymie na październik 2015 r. zwyczajnego synodu biskupów poświęconego rodzinie. Pracownicy prasy, radia, telewizji oraz internetu i portali społecznościowych, czyli cyfrowego kontynentu, mają zatem do zrealizowania bardzo ważną misję wobec rodziny, która jest najwspanialszym wynalazkiem Pana Boga, jako sanktuarium życia i miłości. Właśnie teraz mamy wyjątkową okazję, aby przez dostępne nam środki społecznego przekazu umacniać świadomość świętego i nierozerwalnego charakteru małżeństwa i rodziny, głosić cywilizację życia oraz zwracać uwagę na pielęgnowanie postaw otwarcia wobec każdego poczętego dziecka. Swoje słowo kieruję do Was z okazji przypadającego 24 stycznia wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona ludzi służących w środkach społecznego przekazu. Nie ulega wątpliwości, że media osiągnęły tak wielkie znaczenie, iż dla wielu osób stały się głównym narzędziem społecznej komunikacji i formacji, a także polityki. Ojciec Święty Franciszek, wzywając ludzi mediów do autentycznej kultury spotkania, podkreśla rolę odpowiedzialności moralnej. Coraz szybsze tempo powstawania i przekazu informacji przekracza nasze możliwości refleksji i osądu, dlatego wielokrotnie nie pozwala na rozsądne i poprawne wyrażanie siebie. Wówczas środowiska komunikacyjne – zdaniem Papieża – zamiast pomóc w rozwoju osobowym, mogą prowadzić do dezorientacji postaw moralnych, nie wspominając już o tym, że osobom, które z różnych powodów nie mają dostępu do mediów społecznościowych, grozi wykluczenie.
Wyrażając wdzięczność wobec P.T. wszystkich Ludzi mediów, zapracowanych w przekazie słowa i obrazu, mamy nadzieję na jasne rozróżnienia w przestrzeni ich oddziaływania między prawdą a fałszem oraz między dobrem a złem. Nadzieja ta dotyka bowiem kształtowania ludzi sumienia w obrębie mediów i poprzez media w naszej Ojczyźnie i w Kościele. Niech rok 2015, który z woli Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jest poświęcony osobie św. Jana Pawła II, przyniesie upragnioną komplementarność w przekazie prawdy i w świadectwie ludzi, którzy służą prawdzie.
Z pasterskim błogosławieństwem –
Abp Wacław Depo
Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu
Konferencji Episkopatu Polski
Częstochowa, 24 stycznia 2015 r.
Z kolei w Radiu Fiat mówił m.in. o odpowiedzialności za słowo, jaka na dziennikarzach spoczywa:
Za: www.fiat.fm