Czytania

Strona główna Czytania

WTOREK IV TYGODNIA WIELKANOCNEGO


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 11, 19-26)

Pierwsi „chrześcijanie” w Antiochii

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Ci, których rozproszyło prześladowanie, jakie wybuchło z powodu Szczepana, dotarli aż do Fenicji, na Cypr i do Antiochii, głosząc słowo samym tylko Żydom. Niektórzy z nich pochodzili z Cypru i Cyreny. Oni to po przybyciu do Antiochii przemawiali też do Greków i opowiadali Dobrą Nowinę o Panu Jezusie. A ręka Pańska była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana.
Wieść o tym doszła do uszu Kościoła w Jeruzalem. Wysłano do Antiochii Barnabę. Gdy on przybył i zobaczył działanie łaski Bożej, ucieszył się i zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu; był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego, i wiary. Pozyskano wtedy wielką liczbę wiernych dla Pana.
Barnaba udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła. A kiedy go znalazł, przyprowadził go do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY (Ps 87, 1b-3. 4-5. 6-7)

Refren: Wszystkie narody, wysławiajcie Pana.
Albo: Alleluja.

Gród Jego wznosi się na świętych górach,
umiłował Pan bramy Syjonu *
bardziej niż wszystkie namioty Jakuba.
Wspaniałe rzeczy głoszą o tobie, *
miasto Boże.

Refren: Wszystkie narody, wysławiajcie Pana.

Wymienię Egipt i Babilon wśród tych, którzy mnie znają.
Oto Filistea, Tyr i Etiopia, *
nawet taki kraj tam się narodził.
O Syjonie powiedzą: «Każdy człowiek urodził się na nim, *
a Najwyższy sam go umacnia».

Refren: Wszystkie narody, wysławiajcie Pana.

Pan zapisuje w księdze ludów: *
«Oni się tam narodzili».
I tańcząc, śpiewać będą: *
«Wszystkie moje źródła są w tobie».

Refren: Wszystkie narody, wysławiajcie Pana.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. J 10, 27)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA (J 10, 22-30)

Moje owce słuchają mego głosu

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Obchodzono w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona.
Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!».
Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec.
Moje owce słuchają mojego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

Zbawiciel największym darem Boga

W Ewangelii według św. Jana czasownik „dawać” występuje prawie 80 razy. Za każdym razem oznacza dar przechodzący z ręki Boga do Jezusa Chrystusa i przekazywany przez Niego dalej – nam, ludziom. To Jezus jest największym darem Boga Ojca dla człowieka. Jest szczytowym darem Boga. Tak właśnie objawia się największa miłość: gdy nie waha się oddać tego, co najcenniejsze. Dar Boga i dar Jezusa stają się jednym świętym darem, a ewangelista Jan przypomni nam, że u początku każdego daru jest miłość. Dlatego właśnie w dzisiejszym ewangelicznym tekście pojawia się wspomnienie rąk Boga Ojca: Nikt nie może ich wyrwać z ręki Ojca. To właśnie z rąk Najwyższego otrzymujemy dar, jakim jest Zbawiciel. Spojrzenie na dłoń Boga może wzbudzić w nas dzisiaj zachwyt, tak jak wspomnienie dobrej ręki kogoś, kto nas kocha i nie zawaha się oddać wszystkiego dla naszego dobra; nie zawaha się obdarować nas wszystkim, o co poprosimy.

Panie Jezu Chryste, Ty powiedziałeś dzisiaj: Ja i Ojciec jesteśmy jedno. Włącz mnie w tę jedność, bym utonął w Waszej miłości. Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

www.edycja.plRozważania zaczerpnięte z Ewangelia 2022

o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła