Symbolika
unikatowej oprawy artystycznej
Kontury krzyża wykonanego ze srebrnej blachy nawiązują do tzw. Stauroteki Lednickiej, czyli relikwiarza Krzyża Świętego odnalezionego w trakcie badań archeologicznych w kompleksie pałacowym na Ostrowie Lednickim. Przypuszcza się, że staurotekę otrzymał Bolesław Chrobry z rąk cesarza Ottona III, gdy ten w drodze do Gniezna zatrzymał się na Lednicy.
.
.
.
.
Malowidło na centralnie umieszczonej drewnianej plakiecie przedstawia chrzest Mieszka I z rąk biskupa Jordana w obecności Dobrawy. Przedstawienie jest inspirowane średniowiecznymi miniaturami przedstawiającymi chrzest władcy.
.
.
.
Rogi oprawy zdobią grawerowane orły nawiązujące do godeł Polski z różnych okresów historycznych.
Orzeł piastowski króla Polski Przemysła II. Rekonstrukcja pierwszego oficjalnego godła państwa z pieczęci majestatycznej z 1295 roku.
.
.
.
Orzeł jagielloński z inicjałem Zygmunta Starego.
.
.
.
Przedstawienie orła II Rzeczypospolitej używane w latach 1919-1927. W roku 1927 oficjalnie przyjęto inny wzór herbu państwowego według projektu Zygmunta Kamińskiego.
.
.
.
Współczesne godło Polski z eklektycznym orłem według projektu Zygmunta Kamińskiego poprawionym przez Andrzeja Heidricha. Wzór orła został przyjęty przez Sejm RP 9 lutego 1990 roku.
.
.
.
Na czwartej stronie oprawy wykonano tłoczenie w kształcie Jeziora Lednickiego z Ostrowem Lednickim (Wyspą Władców). Lokalizację kompleksu pałacowego z basenami chrzcielnymi zaznaczono grawerem przedstawiającym rewers denara Mieszka I.