ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ 2021
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
Z PIELGRZYMKI 2019 Z PIELGRZYMKI 2018 Z PIELGRZYMKI 2017 Z PIELGRZYMKI 2016
ZERKNIJ RÓWNIEŻ
na stronę pielgrzymki lubelskiej - www.pielgrzymka.lublin.pl
na nasz fanpage na facebooku - www.facebook.com/tymoteusz8
KIM JESTEŚMY
Naszą grupę charakteryzuje młodzieńczy entuzjazm, który najpełniej wyraża przysłowie: być do tańca i do różańca. Każdy kto chce przeżyć przygodę budowania wspólnoty jest mile widziany w naszej grupie, na nikogo się nie zamykamy. Budowanie wspólnoty polega na rezygnacji z własnego egoizmu, na opuszczaniu własnej strefy komfortu by doświadczyć czegoś nowego! Przez 12 dni pielgrzymiego trudu stajemy się jedną wielką rodziną. W czasie drogi łatwo nas usłyszeć i zobaczyć gdyż zajmujemy się śpiewem podczas Mszy Świętej na Placu Katedralnym w Lublinie oraz prowadzimy Apel Pielgrzymkowy we Włoszczowie i skaczemy z radości gdzie się da! Wiadomo już kim staramy się być? Ale skąd się wzięliśmy na tym świecie?
SKĄD SIĘ WZIĘLIŚMY
Historia grupy 8 jest nierozerwalnie związana ze zgromadzeniem księży i braci paulistów (Towarzystwo Świętego Pawła), którzy mają swój dom formacyjny w Lublinie. Wyrosła ona z prowadzonego przez paulistów duszpasterstwa młodzieży. Jej początków należy upatrywać jeszcze w ubiegłym stuleciu, a mianowicie w roku 1999, kiedy to dwóch księży paulistów: Jacek i Bogusław po raz pierwszy wyruszyli na pielgrzymi szlak. Okoliczności się zmieniają, przychodzą coraz to nowe osoby, ale dzięki Bogu w tym roku Ósemka wyrusza po raz kolejny.
TYMOTEUSZ
Patronem naszej grupy jest błogosławiony ks. Tymoteusz Giaccardo, pierwszy kapłan paulista. Urodził się 13 czerwca 1896 r. w Narzole (północne Włochy). Jako młody chłopak zafascynował się ideą ks. Jakuba Alberionego, założyciela Towarzystwa Świętego Pawła, aby całe swoje życie poświęcić głoszeniu Ewangelii z wykorzystaniem środków społecznego przekazu. Wstąpił do rodzącego się zakonu, został wyświecony jako pierwszy na świecie paulista 19 października 1919 r. i stał się prawą ręką Założyciela. Gorliwy apostoł poświęcił swoje życie jako ofiarę dla zatwierdzenia przez papieża Zgromadzenia sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Bóg przyjął jego ofiarę. Zmarł 24 stycznia 1948 r. doczekawszy się tego zatwierdzenia. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 22 października 1989 r. Jego wspomnienie obecnie obchodzimy 19 października. Jest jeszcze jeden cichy patron grupy. Dlaczego bł .Tymoteusz przybrał takie imię zakonne? Ponieważ św. Tymoteusz był bliskim współpracownikiem św. Pawła Apostoła, nazwanym przez niego umiłowanym synem. Urodził się w Listrze, po chrzcie towarzyszył Apostołowi w Jego podróżach apostolskich. Został biskupem Efezu. Zachowały się dwa skierowane do niego listy apostolskie. Poniósł śmierć męczeńską ok. 97 roku. Wiadomo już dlaczego nasza grupa nazywa się Tymoteusz… ale kim był patron.
PAULIŚCI
Paulistą! Grupę Osmą prowadzona jest przez księży i braci paulistów z Towarzystwa Świętego Pawła w Lublinie. Pauliści to zakonnicy, składający 4 śluby: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i wierności papieżowi w tym co dotyczy apostolstwa medialnego. Powołani w Kościele przez bł. Jakuba Alberionego w 1914 r. głoszą światu Ewangelię Jezusa, który jest Mistrzem - Drogą Prawdą i Życiem poprzez najnowocześniejsze środki społecznego przekazu. Książka, czasopismo, płyta, strona internetowa, film są nasza amboną, naszą parafią jest cały świat. Pauliści nie prowadzą szkół, nie uczą katechezy, nie pracują z chorymi, zasadniczo nie posiadają parafii. Wszystkie siły poświęcają środkom społecznego przekazu. W Polsce znani jesteśmy chociażby poprzez wydanie najnowszego tłumaczenia Pisma Świętego (z gołąbkiem, tzw. Biblia paulistów), poprzez ciekawe książki Edycji Świętego Pawła czy poprzez serię filmików Kromka Słowa Bożego.