Rodzaj rozmowy między Bogiem a człowiekiem
Gdy podczas lekcji religii, Katechetka zapisała na tablicy temat 'powołanie', pierwsze swoje skojarzenia skierowałam w stronę zakonników, zakonnic, kapłanów... Dopiero po chwili pomyślałam o lekarza, nauczycielach, policjantach itd.
Powołanie jest ściśle związane z religią, dlatego możemy je zrozumieć i odnaleźć tylko w relacji z Bogiem. Niejednokrotnie w życiu każdego z człowieka, przychodzi przełomowy okres... Czas podejmowania ważnych,życiowych i trudnych decyzji. Zastanawiamy się wtedy, czego od siebie oczekujemy, czego oczekują od nas inni, a przede wszystkim czego oczekuje od nas Bóg... Przez łaskę powołania Pan Bóg wyznacza każdemu z nas, ściśle określone miejsce w życiu i pewne zadanie do wykonania. Bóg ofiarowuje nam liczne dary, w postaci umiejętności, talentów, zdolności, które pomagają nam zrealizować swoje powołanie.
Tak jak wspomniałam na początku, powołanie głównie kojarzymy z kapłanami, ale mamy też inne liczne i równie ważne powołania. np. nauczyciel, który dzieli się swoją wiedza i przekazuję ją dalej; lekarz,którego powołaniem jest ratowanie ludzkiego życia itd...
Zaciekawiona tematem powołania, postanowiłam poszerzyć zdobytą na lekcji wiedzę i poprosiłam o krótką rozmowę z księdzem Piotrem Niewiadomskim, katechetą w ZS5 w Lublinie.
Czym dla księdza jest powołanie?
To rodzaj rozmowy między Bogiem, a człowiekiem. Bóg stara się pokazać człowiekowi czego od niego oczekuje, co wg Boga człowiek powinien robić w życiu.
Kiedy ksiądz poczuł swoje kapłańskie powołanie?
W klasie maturalnej.
Czy miewał ksiądz chwile słabości i kryzysu?
Myślę,że każdy z nas ma z nimi do czynienia. Ja uważałem, że jestem niegodny aby być księdzem.
I rok seminarium był dla mnie bardzo trudny. Ale w chwilach kryzysu myślałem o Bogu, o tym, że On mi pomaga, pcha mnie do przodu. To dawało mi siłę. Bardzo mi pomogło. Jednak dzisiaj uważam,że bycie kapłanem jest trudne, szczególnie bycie księdzem i jednocześnie nauczycielem religii [tu uśmiech ;) ]
Czy ktoś kto wybiera drogę powołania kapłańskiego powinien mieć jakieś określone predyspozycje?
Każdy z nas jest różny... Jedyny w swoim rodzaju. To Pan Bóg wybiera ludzi, którzy idą drogą powołania kapłańskiego. Moim zdaniem trzeba być przede wszystkim szczerym wobec Boga i siebie.
Co powinna robić osoba decydująca się iść drogą powołania kapłańskiego?
Po pierwsze powinna interesować się Bogiem. Być może to dziwnie to zabrzmi, ale to jest bardzo ważne. Podobnie jak prowadzenie życia duchowego. Często boimy się, że nie sprostamy wymaganiom Boga, ale pamiętajmy, że Bóg zawsze więcej daje niż bierze. Przede wszystkim ofiarowuje nam swoją miłość.
Jak według księdza odnaleźć i poznać swoje powołanie?
Ciekawe pytanie... Myślę,że pomocą przy wyborze drogi życiowej na pewno jest modlitwa, taka szczera rozmowa z Bogiem. Ważne w poszukiwaniu swojego powołania jest również życie w Łasce Bożej, a także spowiedź. Czytanie Pisma Świętego, udział we mszy świętej... Uważam,że dzięki temu łatwiej jest rozpoznać swoje powołanie. To wszystko z pewnością pomoże się nam ukierunkować.
Myślę, że rozmowa z księdzem rozwiała wszystkie moje dotychczasowe wątpliwości na temat powołania. Istotną rolę w poszukiwaniu i realizacji powołania, niewątpliwie odgrywa Bóg. To za sprawą Jego, człowiek jest w stanie iść wybraną drogą. W wyborze swojej drogi życiowej, musimy zwrócić uwagę na nasze życie duchowe i bycie szczerym szczególnie w stosunku do samego siebie. Powołanie jest darem Bożym. Każdy człowiek powinien go przyjąć u w pełni zrealizować razem z pomocą Boga, który nieustannie nad nami czuwa. Daje nam możliwość bycia tak jakby innym człowiekiem, zdolnym do wykonywania zadania, jakby mogło się wydawać, przekraczające jego możliwości.
pracę przygotowała: Maria Lesic z klasy IIIc