POSTULAT
Ten etap formacji rozpoczyna się zwykle 19 października we wspomnienie błogosławionego Tymoteusza Giaccarda, pierwszego kapłana paulisty. Może on trwać od jednego do dwóch lat, w wyjątkowych sytuacjach dłużej.
W tym okresie postulanci przygotowujący się do kapłaństwa rozpoczynają studia filozoficzno-teologiczne, a postulanci, którzy wyrażają chęć bycia braćmi, rozpoczynają studia lub kursy specjalistyczne.
Postulat to czas zapoznania kandydata z misją zgromadzenia i pogłębieniem życia duchowego poprzez różne praktyki pobożnościowe. Postulant wraz ze wspólnotą codziennie uczestniczy we Mszy świętej i w godzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zobowiązany jest do regularnej spowiedzi i kierownictwa duchowego, a także okresowych rozmów ze swoim mistrzem (czyli osobą odpowiedzialną za postulantów).
Postulanci włączają się w apostolstwo zgromadzenia. Włączają się też w funkcjonowanie domu poprzez różne prace, dyżury liturgiczne czy przygotowywanie dekoracji liturgicznych. Poznają duchowość zgromadzenia we współpracy z mistrzem, słuchając cotygodniowych konferencji, uczestnicząc w Forum Rodziny Świętego Pawła. W okresie wakacyjnym postulant ma okazję do odbycia praktyk apostolskich w naszym wydawnictwie Edycja Świętego Pawła. W zależności od uzdolnień może też rozwijać indywidualne zainteresowania.
Postulat jest to czas stopniowego wchodzenia w życie wspólnotowe zgromadzenia, stąd też możliwe jest odwiedzanie rodziny, zwłaszcza w święta i dłuższy wypoczynek w wakacje. To również czas uzupełniania formacji ogólnoludzkiej i fundamentalnej wiedzy religijnej. Kończy się złożeniem podania o przyjęcie do nowicjatu i pięciodniowymi rekolekcjami.