JUNIORAT
Jest to czas przygotowujący do złożenia ślubów wieczystych, który zasadniczo trwa 6 lat, choć w zależności od wieku i okoliczności osoby może być skrócony do 3 lat lub wydłużony maksymalnie do 9 lat. Kościół w swej mądrości nie zobowiązuje młodego człowieka od razu do podejmowania decyzji na całe życie, dlatego pierwsze śluby składa się na rok i każdego następnego roku, w rocznicę pierwszych ślubów, odnawia się je na kolejny rok.
Juniorat ma prowadzić profesów czasowych do pełnej dojrzałości (...) tak, by kandydat mógł złożyć wieczystą profesję z pełną świadomością i wolnością (Konstytucje Towarzystwa Świętego Pawła, art. 125).
Junioryści klerycy
(kandydaci do święceń)
W Polsce okres junioratu odbywa się w domu formacyjnym w Lublinie i jest ściśle związany z tokiem studiów teologicznych w Lubelskim Seminarium Duchownym. Oprócz zaangażowania w studiowanie, włącza się juniorystów w apostolstwo, które podejmują zgodnie ze swoimi możliwościami. Tak więc junioryści pomagają w redakcji biuletynu Dzień Pański, pracują przy naszych stronach internetowych, pomagają w przygotowaniu pieszej pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę, organizują seanse filmowe dla młodzieży, organizują niedziele biblijne, asystę liturgicznych uroczystości przeżywanych wspólnie przez Rodzinę Świętego Pawła. Prowadzą też, w zależności od potrzeb i możliwości, apostolstwo w diecezjalnym radiu eR, tworzą kolejne odcinki Kromki Słowa Bożego.
W czasie studiów klerycy przyjmują na III roku posługę lektoratu, a na IV akolitatu, stając się nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej. Od czasu do czasu mają wspólne wyjazdy rekreacyjne. W wakacje odbywają praktyki apostolskie (czasem za granicą), uczestniczą w kursach języka włoskiego lub innych. Jest też czas na odwiedziny rodziny. Życie duchowe rozwijają poprzez comiesięczny dzień skupienia, doroczne rekolekcje, a także stałe praktyki życia duchowego. Studia kończą się obroną pracy magisterskiej.
Junioryści bracia zakonni
Pauliści, którzy odczytują powołanie na brata zakonnego, zazwyczaj od razu po pierwszych ślubach podejmują działalność apostolską w pełniejszym wymiarze. Ich dalsza formacja przewiduje także rozwijanie swoich umiejętności i zdobywanie nowych, a także poszerzanie wiedzy, również z zakresu teologii. Podobnie jak klerycy uczestniczą w dniach skupienia, rekolekcjach i spotkaniach formacyjnych całego junioratu i co roku odnawiają śluby.