IX Kapituła generalna Towarzystwa Świętego Pawła

Strona główna Aktualności IX Kapituła generalna Towarzystwa Świętego Pawła
 IX Kapituła generalna Towarzystwa Świętego Pawła


W niedzielę 25 kwietnia, w miejscowości Ariccia koło Rzymu, rozpoczęła się IX Kapituła generalna Towarzystwa Świętego Pawła (paulistów). Sześćdziesięciu pięciu paulistów, reprezentujących 28 krajów i 5 kontynentów, zebranych w Domu Boskiego Mistrza w Ariccia podejmie refleksję nad tematem Kapituły: „Rozpal na nowo Boży dar łaski, który otrzymałeś. Twórcza wierność w stulecie charyzmatu paulińskiego”.

Założone w 1914 r. Towarzystwo Świętego Pawła przygotowuje się do rocznicy stulecia swojego istnienia. W duchu zbliżającego się jubileuszu ojcowie kapitularni przeżywać będą 20 dni Kapituły, która odbywa się w dniach 25 kwietnia – 15 maja 2010 r. Z jednej strony, krocząc po śladach swojego Założyciela, będą powracać do swoich korzeni, aby na nowo odkrywać charyzmat im powierzony. Z drugiej zaś strony będą szukać sposobów ożywienia misji Zgromadzenia, biorąc pod uwagę „znaki czasu” i stając odważnie przed „nowymi wyzwaniami”, które warunkują współczesne apostolstwo paulistów. Przedmiotem refleksji uczynią nowe sposoby komunikacji i nową kulturę przez nią kształtowaną; potrzebę nadania nowej dynamiki opartej na otwartości umysłów i profesjonalizmie; naglące potrzeby i konieczność odpowieniego przygotowania apostolskiego; problem malejącej liczby zakonników oraz kwestię współpracy z osobami świeckimi. Celem obrad Kapituły będzie „zaktualizowanie” charyzmatu paulińskiego, który powinien być zakorzeniony w głębokiej duchowości apostolskiej i realizować się w dziełach podejmowanych przez zgromadzenie.


„Nasze apostolstwo – mówił ks. Alberione – wymaga poświęcenia, przewidywania i ostrożności; wymaga wiedzy ogólnej i znajomości środków komunikacji. Bóg wymaga jednak od nas przede wszystkim tego, aby tymi środkami posługiwała się grupa ludzi świętych”. Słowa te będą światłem przewodnim w refleksji i dyskusjach ojców kapitularnych, którzy dokonają oceny aktualnego stanu zgromadzenia, wypracują linie programowe na najbliższe sześć lat (2010-1016), których realizację powierzą nowowybranym władzom – Przełożonemu generalnemu i sześciu jego Radnym.

Kapituła generalna, która jest najszerszym i najbardziej znaczącym wyrazem jedności i solidarności wszystkich członków [zgromadzenia], jest najwyższym organem władzy i ma jurysdykcję nad całym zgromadzeniem. W wypełnianiu swojego zadania powinna sprzyjać rozwojowi i spójności instytutu oraz być gwarancją wierności duchowi Założyciela (art. 210 Konstytucji Towarzystwa Świętego Pawła).

Zobacz galerię